Jistě to znáte. Je volný víkend, a tak se před bazén vytáhnou deky, nějaké ty hračky pro děti a už se možno koupat. A A znáte to. Kdekdo se ptá, jaká je voda. Klasická odpověď, že mokrá až na dno a na dně se práší je už poněkud známá, a tak se používají jiné odpovědi. Je však jasné, že řeč je o teplotě. A tu, podivná to věc, tvrdí každý něco jiného.
Jedni tvrdí, že je teplá jako kafe. Evidentně jim to však nevadí a koupou se dále. Druzí pak tvrdí, že je ta voda studená. A dochází k legračním sporům, které se pak řeší stříkáním té vody jeden na druhého.
Jak je to tedy doopravdy s teplotou? Je studená nebo teplá? Na to neexistuje správná odpověď, protože každý to cítí jinak. Jde o teplotu pocitovou. Jiná bude voda pro toho, kdo se do ní chystá teprve vstoupit a jiná pro toho kdo už v ní je, a dokonce se potápěl. Pak to také závisí na jedinci jako takovém. Někomu je například patnáct stupňů málo a někomu zase hodně. Faktická teplota je však jen jedna a ta se samozřejmě může měnit. Například podle polohy slunce nebo denní doby. A abychom její teplotu znali naprosto přesně, nelze tam jen smočit dva prsty a teplotu určit. To přinejmenším není přesné. Proto je dobré, ne však nutné, mít teploměr do bazénu.
Těch je samozřejmě spousta druhů, je jen na budoucím majiteli, jaký zvolí. Rozdíly mezi nimi zase tak velké nejsou. Všechny měří s určitou přesností a mohou být pevné, nebo plovoucí. Pevný přisajete většinou přísavkou na stěnu bazénu, nebo jej tam zavěsíte. Není to pevné doslova, ale věc je na jednom místě. Plovoucí teploměr je vlastně jakýsi malý plováček, který se volně pohybuje po hladině a v některých případech jej lze použít i jako hračku. Také cenové rozpětí je dost velké a jak již jednou psáno, záleží jen a jen na majiteli, jaký že to přístroj si do svého bazénu pořídí. Na větších se však lépe odečítá teplota.