Na začátku je vždy důležité si projít nabídky všech bank a důkladně si přečíst jejich podmínky. Většinou narazíte ihned na úrokovou sazbu. Zde musíte dát pozor na to, zda na výhodnou nabídku vůbec dosáhnete. Stačí, že je před slovem úroková sazba přidáno oda najednou hrozí, že na ni nedosáhnete. Kromě úrokové sazby se k udělení hypotéky mohou stahovat další podmínky bank a poplatky. Například můžou požadovat zřízení otevření běžného účtu.
Při zřizování hypotéky se nevyhnete chození po úřadech (odhad ceny nemovitosti, výpis z katastru nemovitostí), což Vás bude stát peníze i čas. Ale mnohé banky to mohou zařídit za Vás a tím ušetří vaše náklady a čas. Pokud budete mít možnost splacení části hypotéky dříve (např.: dědictví) bez dalších poplatků, tak máte další výhodu na vaší straně. Než podepíšete rezervační smlouvu na nemovitost, měli byste vědět, na jakou výši hypotéky můžete dosáhnout a přitom znát dokonale veškeré podmínky úvěru.
Můžete také u některých bank využít garanci sazby, která zaručuje, že se po dobu vyjednávaní o hypotéce podmínky úvěru nezmění. Jedná se vždy o určenou dobu (například 20 dnů).
Další pojem se, kterým se setkáte, je fixace. To znamená, že úrok, který jste si dohodli s bankou, se za určitou dobu nezmění (na 1 až 5 let, ale i na celou dobu co budete splácet). Typ fixace, který by vám nejlépe padl, je nejlepší konzultovat přímo s bankou čí finančními poradci. Když končí lhůta fixace je mimořádné zaplacení úvěru zdarma. Což je i výhoda kratších fixací.
Splácet můžete bance buď po celou dobu pravidelně stejnou částku, nebo zvolit placení od nejvyšší částky, která se postupně snižuje (degresivní typ splácení) či placení od nejnižší částky, kdy se jednotlivé splátky zvyšují (progresivní typ splácení). Při vyřizování hypotéky budete potřebovat potvrzení o výši příjmu (podnikatelé 2 poslední přiznání daní) a prokázání vaší totožnosti. Vaše nová nemovitost musí být pojištěná.