Hradba proti zvědavcům – asi nejčastější důvod, proč se staví oplocení ve formě zdi. Ta může být kamenná nebo cihlová, ale také betonová. V současné době se stále více objevuje na veřejnosti stavebnicový systém prefabrikovaných dílců, které nezaberou mnoho místa, plní dobře svůj účel a zároveň odolají povětrnostním vlivům desítky let.
Přijatelná cena – ve srovnání s jinými materiály (zdivem a dřevem) jde o levnější řešení. Betonové ploty ceník zahrnuje svislé sloupky, profilové desky a také případnou montáž, jestliže se rozhodnete svěřit práci odborníkům. V zásadě je výstavba velmi jednoduchá, není nutné kopat základy po celé délce oplocení, pouze se vyhloubí otvory pro sloupky a desky se pak vsouvají mezi drážky. Jde o rozebíratelný spoj, je možné tedy kdykoli pozměnit jeho koncepci a použít jiný vzhled desek, případně změnit výšku plotu či jeho umístění. Problém u svépomocné výstavby může být s hmotností desek, každá z nich váží přes 70 kg a bez patřičných pomůcek či ve svažitém terénu to může být náročná práce.
Jsou estetickým doplňkem – ohraničit pozemek pevnou zdí nemusí být pouhým nutným zlem, které sice chrání objekt před povětrnostními vlivy, ale zároveň se budeme dívat celý zbytek života na opevněný bunkr. Existují desítky tvarových motivů v několika základních barvách, desky lze také natírat fasádní barvou a docílit tak esteticky přijatelného řešení. Oplocení lze pojmout jako celistvou zídku, nebo využít pouze přízemní sokl a doplnit jej dřevěnými latěmi. Kombinace betonu a dřeva je působivá, zvolíme-li např. dekor lámaného kamene v barvě okrové či světle šedé nebo světle hnědé. Výhodou je také možnost měnit výšku oplocení podle šíře desek a postavit jej tak, aby na některých místech dobře clonil a naopak tam, kde podporujeme výhled do krajiny, ustoupil našim estetickým požadavkům.